2016 Results

An in-depth look at the 2016 Punchestown Festival results.

2016 Punchestown Festival - Day Five Results

14:35 CME Auctioneers Cross Country Chase (3m)
1. Mtada Supreme - Mr B Walsh (7) - P Maher 5/1
2. Quantitativeeasing - M Walsh - E Bolger 2/5 Fav
6 Ran

15:10 Madra Irish Dog Foods Handicap Chase (3m 6f)
1. Fletchers Flyer - N Fehily - H Fry 13/2
2. Forever Gold - D Mullins - E Cawley 5/1 Fav
3. Sizing Coal - D Mullins - J Dreaper 10/1
4. Folsom Blue - B Cooper - M Morris 7/1
17 Ran

15:50 Mares' Champion Hurdle (2m 2f)
1. Whiteout - P Townend - W Mullins 16/1
2. Limini - R Walsh - W Mullins 11/10 Fav
7 Ran

16:25 Champion Four Year Old Hurdle Grade 1) (2m)
1. Apple's Jade - B Cooper - W Mullins 8/13 Fav
2. Let's Dance - R Walsh - W Mullins 9/2
6 Ran

17:00 Pat Taaffe Handicap Chase (3m 1f)
1. Pleasant Company - P Townend - W Mullins 4/1 Fav
2. Regal Encore - B Geraghty - A Honeyball 12/1
3. On The Shannon - Miss K Walsh - o McKiernan​ 12/1
15 Ran

17:35 Coral Handicap Hurdle (2m 4f)
1. Anibale Fly - B Geraghty - A Martin 6/1
2. The Romford Pele - D Russell - R Curtis 20/1
3. Jimmy Two Times - D Mullins - B Hamilton 16/1
4. Bentelimar - B O'Connell - J Barry 33/1
25 Ran

18:10 K Club Hotel, Spa & Ryder Cup Venue Flat Race (2m)
1. Stretchingthetruth - Miss N Carberry - N Meade 13/8 Fav
2. Miss Tynte - Miss K Walsh - P Fahey 16/1
3. Nerano - Mr P Burke (7) - E O'Grady 33/1
23 Ran

2016 Punchestown Festival - Day Four Results

15:40 KFM Hunters Chase (2m 4f)
1. Shin A Vee - Mr J Barry (5) - D Cullen 2/1 Fav
2. Enniskillen - Mr M O'Hare (5) - P Maher 3/1
3. Hasty Times - Mr R Kavanagh (7) - R O'Sullivan 6/1
11 Ran

16:20 EMS Copiers Novice Handicap Chase (2m 5f)
1. Avant Tout - P Townend - W Mullins 11/2
2. Mr Diablo - L Dempsey - J Dempsey 8/1
3. Pairofbrowneyes - M Fogarty - B Murphy 10/1
15 Ran

16:55 Glencarraig Lady Mares Handicap Chase (2m 5f)
1. Definite Ruby - J Kennedy (3) - G Elliott 8/1
2. Padraig's Joy - P Enright - D Kelly 33/1
3. Cresswell Breeze - J Moore (5) - A Honeyball 11/1
13 Ran

17:30 Punchestown Champion Hurdle (Grade 1) (2m)
1. Vroum Vroum Mag - R Walsh - W Mullins 4/6 Fav
2. Identity Thief - B Cooper - H de Bromhead 11/2
6 Ran

18:05 Tattersalls Ireland Champion Novice Hurdle (Grade 1) (2m 4f)
1. Jer's Girl - B Geraghty - G Cromwell 11/8 Fav
2. O O Seven - D Mullins - N Henderson 10/1
3. Thomas Hobson - R Walsh - W Mullins​ 11/2
9 Ran

18:40 Star Best For Racing Coverage Novice Hurdle (2m)
1. Koshari - P Townend - W Mullins 7/4
2. Bello Conti - B Cooper - W Mullins 5/4 Fav
3. Three Wise Men - N Fehily - H de Bromhead 7/1
8 Ran

19:10 Racing FX Flat Race (2m 2f)
1. No Comment - Mr J Codd - P Hobbs 7/2
2. Monalee -  Mr D Roche (5) - H de Bromhead 14/1
3. Monbeg Notorious - Mr L McGuinness (7) - G Elliott 6/1
24 Ran

19:45 Racing Post Champion Hunters Chase (3m 1f)
1. On The Fringe - Miss N Carberry - E Bolger 4/5 Fav
2. Marito - Mr N McParlan (5) - C McBratney 5/1
3. Mendip Expess - Mr D Maxwell (7) - P Hobbs 12/1
10 Ran

2016 Punchestown Festival - Day Three Results

15:40 JLT Handicap Hurdle (2m)
1. Elusive Ivy - J Kane (7) - G Cromwell 16/1
2. The Brock Inn - D Mullins - J Nicholson 16/1
3. Pakman - G Fox (3) - A Murray 20/1
4. Seeyouallincoppers - B Cooper - G Elliott 12/1
25 Ran

16:15 Three.ie Handicap Chase (2m)
1. Bright New Dawn - B Cooper - G Elliott 12/1
2. Rock The World - R Power - J Harrington 10/3 Fav
3. Sizing Codelco - N Fehily - H de Bromhead 4/1
12 Ran

16:50 FBD Cross Country Chase (4m)
1. Quanitativeeasing - M Walsh - E Bolger 9/4 JF
2. Cantlow - Miss N Carberry - E Bolger 9/2
3. Ballyboker Bridge - A Lynch - P Maher 5/1
10 Ran

17:30 Ladbrokes Stayers Hurdle (Grade 1) (Class 1, 3m)
1. One Track Mind - G Sheehan - W Greatrex 10/1
2. Jennies Jewel - I McCarthy - J Fahey 33/1
3. Alpha Des Obeaux - B Cooper - M Morris Evs Fav
9 Ran

18:05 Murray Spelman Handicap Hurdle (95-130) (3m)
1. Cup Final - R Power - N Henderson 14/1
2. Jury Duty - J Kennedy (3) - G Elliott 5/1 Fav
3. Burgas - D Mullins - W Mullins 16/1
4. Tarabiyn - R Blackmore - W Mullins 33/1
24 Ran

18:40 Ryanair Novice Chase (Grade 1) (Class 1, 2m)
1. Douvan - R Walsh - W Mullins 2/9 Fav
2. The Game Changer - B Cooper - G Elliott 9/1
5 Ran

19:15 Setanta Sports Mares Novice Hurdle (2m)
1. Missy Tata - J Kennedy (3) - G Elliott 6/4 Fav
2. Ria D'etel - D Mullins - W Mullins 5/1
3. Ten Times Better - B Geraghty - P Fahy 14/1
13 Ran

19:45 Kildare Post Flat Race (2m)
1. Invitation Only - Mr P Mullins - W Mullins 9/10 Fav
2. Blast Of Koeman - Mr B O'Neill (3) - R Tyner 16/1
3. Sunni May - Miss K Harrington (5) - J Harrington 7/1
12 Ran

2016 Punchestown Festival - Day Two Results

15:40 Martinstown Series Final Handicap Hurdle (95-123) (2m 4f)
1. Shamiran - N Kelly (4) - D McLoughlin 16/1
2. Go Darsi Go - R Doyle (4) - C O'Dwyer 7/1 Fav
3. Shannak - G Fox - A Mullins 12/1
4. Candlestick - P Kennedy - J Harrington 12/1
25 Ran

16:20 Louis Fitzgerald Hotel Hurdle (2m)
1. Woodland Opera - R Power - J Harrington 9/2
2. Val De Ferbet - M Walsh - A McNamara 10/1
3. Baden - P Townend - N Henderson 8/1
11 Ran

16:55 Irish Daily Mirror Novice Hurdle (Grade 1) (Class 1, 3m)
1. Bellshill - R Walsh - W Mullins 2/1 Fav
2. Coney Island - B Geraghty - E Harty 4/1
3. Sandymount Duke - R Power - J Harrington 14/1
11 Ran

17:30 Punchestown Gold Cup (Grade 1) (Class 1, 3m 1f)
1. Carlingford Lough - B Geraghty - J Kiely 12/1
2. Djakadam - R Walsh - W Mullins 9/2
6 Ran

18:05 ATR Champion I.N.H. Flat Race (Grade 1) (Class 1, 2m)
1. Blow By Blow - Miss K Walsh - W Mullins 14/1
2. Moon Racer - Mr J Codd - D Pipe 2/1 Fav
3. Bacardys - Mr P Mullins - W Mullins 4/1
11 Ran

18:40 Guinness Handicap Chase (Grade A) (2m 4f)
1. Irish Cavalier - J Moore (5) - R Curtis 7/1
2. Colms Dream - D Meyler (5) - K Thornton 6/1
3. Pairofbrowneyes - A Heskin - B Murphy 7/1
4. Croco Bay - K Woods - B Case 20/1
17 Ran

19:15 Weatherbys Mares Flat Race (2m)
1. Augusta Kate - Mr P Mullins - W Mullins 10/3
2. Forge Meadow - Miss K Harrington - J Harrington 11/4 JF
3. Glens Harmony - Miss K Walsh - W Mullins 7/1
15 Ran

2016 Punchestown Festival - Day One Results

15:40 Kildare Hunt Club Fr Sean Breen Memorial Chase (3m)
1. Wish Ye Didnt - Ms N Carberry - E Bolger 5/4 Fav
2. Enniskillen - Mr B O Walsh (7) - P Maher 10/1
3. Strangford Lough - Mr J Codd - E Bolger 2/1
9 Ran

16:20 Herald Champion Novice Hurdle (Grade 1) (Class 1, 2m) 
1. Don't Touch It - B Geraghty - J Harrington 16/1
2. Petit Mouchoir - B Cooper - W Mullins 11/2
6 Ran

16:55 Killashee Handicap Hurdle Result (Grade B) (2m) 
1. Tempo Mac - L Dempsey - G Elliott 25/1
2. Ancient Sands - D Mullins - J Kiely 7/1
3. To Choose - M Flanagan (7) - T Gibney 25/1
4. Barnako Moriviere - P Townend - W Mullins 18/1
21 Ran

17:30 Boylesports.com Champion Chase (Grade 1) (Class 1, 2m)
1. God's Own - P Brennan - T George 9/1
2.​ Vautour - R Walsh - W Mullins 4/9 Fav
7 Ran

18:05 Goffs Land Rover Bumper (2m)
1. Coeur De Lion - Mr B O Neill (3) - R Tyner 22/1
2. Jenkins - Mr P Mullins - N Henderson 8/11 Fav
3. Moulin A Vent - Miss N Carberry - N Meade 12/1
16 Ran

18:40 Growise Champion Novice Chase (Grade 1) (Class 1, 3m 1f)
1. Zabana - D Russell - A Lynch 7/2
2. Outlander - B Cooper - W Mullins 3/1 Fav
3. Sub Lieutenant - J Kennedy - S Hughes 20/1
9 Ran

19:15 Donohue Marquees Flat Race (2m)
1. Cilaos Emery - Mr P Mullins - W Mullins 10/3
2. Someday - Miss K Harrington (5) - J Harrington 9/2
3. Blairs Cove - Miss J Mangan (3) - P Twomey 9/1
17 Ran

0 new posts have just been added