2017 Results

2017 Punchestown Festival - Day Five Results

14:35 Dooley Insurances Cross Country Chase (3m)
1. Need To Know - Mr B O'Walsh (7) - J Brennan 8/1
2. Love Rory - M Walsh - E Bolger 7/2
6 Ran

15:10 Three.ie Handicap Chase (3m 6f)
1. Whatareudoingme - N Madden - J Dempsey 16/1
2. White Arm - J Kennedy - A Martin 11/2 Fav
3. Georges Conn - D Meyler (3) - J Ryan 20/1
4. Courtown Oscar - D Mullins - P Kirby 9/1
19 Ran

15:50 Mares' Champion Hurdle (2m 2f)
1. Apple's Jade - B Cooper - G Elliott Evens Fav
2. Airlie Beach - D Mullins - W Mullins 16/1
6 Ran

16:25 Champion Four Year Old Hurdle (Grade 1) (2m)
1. Bapaume - R Walsh - W Mullins 2/1 Fav
2. Landofhopeandglory - M Walsh - J O'Brien 4/1
6 Ran

17:00 Pat Taaffe Handicap Chase (3m 1f)
1. Sizing Codelco - R Power - C Tizzard 4/1
2. Forever Gold - C Timmons (5) - E Cawley 12/1
3. Heron Heights - P Enright - H de Bromhead 16/1
13 Ran

17:35 Ballymore Handicap Hurdle (2m 4f)
1. Open Eagle - Mr P Mullins - W Mullins 20/1
2. Dream Berry - L Dempsey - J O'Neill 20/1
3. Livelovelaugh - P Townend - W Mullins 9/1
4. After Rain - D Meyler (3) - J Barry 12/1
24 Ran

18:10 Attheraces.com Flat Race (2m)
1. Vocarium - Ms K Walsh - P Fahey 6/1
2. Lady Ischia - Mr A Fox (7) - G Cromwell 10/1
3. State Of Nirvana - Mr L Bleahen (7) - T Taaffe 14/1
12 Ran

2017 Punchestown Festival - Day Four Results

15:40 KFM Hunters Chase (2m 4f)
1. Das Mooser - Mr R Deegan (7) - M Fahey 11/2
2. Shin A Vee - Mr J Barry (5) - D Cullen 5/1
3. Pass The Ball - Mr N Bashford (7) - N Madden 4/1
12 Ran

16:20 EMS Copiers Novice Handicap Chase (2m 5f)
1. Woodland Opera - R Power - J Harrington 11/4 Fav
2. Arbe De Vie - R Walsh - W Mullins 6/1
3. Balko Des Flos - B Cooper - H de Bromhead 7/1
15 Ran

16:55 Glencarraig Lady Mares Handicap Chase (2m 5f)
1. Definite Ruby - J Kennedy - G Elliott 7/1
2. Slowmotion - M Walsh - J O'Brien 4/1 Fav
3. Elusive Ivy - P Townend - G Cromwell 7/1
4. Retour En France - R Walsh - W Mullins 9/2
17 Ran

17:30 Punchestown Champion Hurdle (Grade 1) (2m)
1. Wicklow Brave - Mr P Mullins - W Mullins 12/1
2. My Tent Or Yours - P Brennan - N Henderson 8/1
3. Arctic Fire - P Townend - W Mullins 9/2
10 Ran

18:05 Tattersalls Ireland Champion Novice Hurdle (Grade 1) (2m 4f)
1. Bacardys - Mr P Mullins - W Mullins 10/1
2. Finian's Oscar - R Power - C Tizzard 13/8 Fav
3. Death Duty - B Cooper - G Elliott 9/2
9 Ran

18:40 Star Best For Racing Coverage Champion Hunters Chase (3m)
1. Balnaslow - Mr D O'Connor - G McKeever 4/1
2. Mendip Express - Mr D Maxwell (7) - P Hobbs 10/1
3. Minella For Value - Mr D Queally (3) - D Queally 6/1
10 Ran

19:10 Donohue Marquees Novice Hurdle (2m)
1. Montalbano - Mr P Mullins - W Mullins 3/1
2. Riven Light - R Walsh - W Mullins 2/1 Fav
3. Chirico Vallis - M Walsh - G Elliott 14/1
9 Ran

19:45 GVA Donal O'Buachalla Flat Race(2m 2f)
1. Canardier - Mr M O'Hare - D McLoughlin 8/1
2. Its All Guesswork - Mr J Codd - G Elliott 6/1
3. General Consensus - Mr J Drinkwater (7) - S Drinkwater 50/1
18 Ran

2017 Punchestown Festival - Day Three Results

15:40 JLT Handicap Hurdle (2m)
1. Bobabout - R Power - J Harrington 8/1
2. Runyon Rattler - J O'Sullivan - P Rothwell 25/1
3. Pinkie Brown - E O'Connell (7) - N Mulholland 16/1
4. Highland Fling - J Kane (5) - G Cromwell 20/1
25 Ran

16:15 Nick Coen Memorial Handicap Chase (2m)
1. Don't Touch It - M Walsh - J Harrington 5/1
2. Caolaneoin - R Colgan - S Nolan 20/1
3. Neverushacon - M Bolger - J Harrington 16/1
13 Ran

16:50 Friends First Cross Country Chase (4m)
1. Treo Eile - B Cash - S Slevin 10/1
2. Cantlow - M Walsh - E Bolger 8/11 Fav
3. First Lieutenant - J Slevin (5) - M Morrish 6/1
8 Ran

17:30 Ladbrokes Stayers Hurdle (Grade 1) (Class 1, 3m)
1. Unowhatimeanharry - N Fehily - H Fry 4/1
2. Nichols Canyon - R Walsh - W Mullins 7/4 Fav
3. Footpad - D Jacob - W Mullins 9/1
12 Ran

18:05 Shamrock Enterprises Handicap Hurdle (95-130) (3m)
1. Minella Awards - N Fehily - H Fry 7/1 JF
2. No Comment - R Johnson - P Hobbs 7/1 JF
3. Screaming Rose - P Townend - W Mullins 25/1
4. Showem Silver - S Flanagan - N Meade 10/1
25 Ran

18:40 Ryanair Novice Chase (Grade 1) (Class 1, 2m)
1. Great Field - J McGarvey - W Mullins 9/10 Fav
2. Ordinary World - D Russell - H de Bromhead 7/1
3. Ball D'arc - B Cooper - G Elliott 11/2
8 Ran

19:15 Alanna Homes Mares Novice Hurdle (2m)
1. Asthuria - R Walsh - W Mullins 13/8 Fav
2. Pravalaguna - P Townend - W Mullins 6/1
3. Good Thyne Tara - D Mullins - W Mullins 9/2
9 Ran

19:45 Kildare Post Flat Race (2m)
1. Dead Right - Mr J O'Neill - N Mulholland 8/1
2. Next Destination - Mr P Mullins - W Mullins 4/5 Fav
7 Ran

2017 Punchestown Festival - Day Two Results

15:40 Martinstown Series Final Handicap Hurdle (95-123) (2m 4f)
1. Magic Of Light - R Treacy (2) - J Harrington 11/1
2. Blast Of Koeman - B Foley (4) - R Tyner 13/2
3. A Rated - B Browne (4) - L Kenny 16/1
4. Fridaynightlights - A Ring - G Elliott 5/1 Fav
25 Ran

16:20 Louis Fitzgerald Hotel Hurdle (2m)
1. C'est Jersey - P Townend - W Mullins 7/1
2. Battleford - R Walsh - W Mullins 6/4 Fav
3. Burgas - B Cooper - N Meade 10/1
10 Ran

16:55 Irish Daily Mirror Novice Hurdle (Grade 1) (Class 1, 3m)
1. Champagne Classic - B Cooper - G Elliott 14/1
2. Penhill - R Walsh - W Mullins 2/1 Fav
3. Tin Soldier - D Mullins - W Mullins 8/1
8 Ran

17:30 Punchestown Gold Cup (Grade 1) (Class 1, 3m 1f)
1. Sizing John - R Power - J Harrington 9/10 Fav
2. Djakadam - R Walsh - W Mullins 5/2
6 Ran

18:05 Racing Post Champion I.N.H. Flat Race (Grade 1) (Class 1, 2m)
1. Fayonagh - Mr J Codd - G Elliott 11/8 Fav
2. Paloma Blue - Mr D Roche - H de Bromhead 12/1
7 Ran

18:40 Guinness Handicap Chase (Grade A) (2m 4f)
1. Sizing Granite - R Power - C Tizzard 14/1
2. Victone Du Noyer - H Cobden - C Tizzard 25/1
3. Irish Cavalier - P Townend - R Curtis 12/1
14 Ran

19:15 Weatherbys Mares Flat Race (2m)
1. Minutestomidnight - Mr J Codd - J Sweeney 11/4 Fav
2. Mystic Theatre - Mr P Mullins - W Mullins 4/1
3. Bluegrass Princess - Mr D O'Connor - E O'Connell 9/2
12 Ran

2017 Punchestown Festival - Day One Results

15:40 Kildare Hunt Club Fr Sean Breen Memorial Chase (3m)
1. Enniskillen - Mr J Codd - P Maher 6/4 Fav
2. Treo Eile - Mr B Walsh (7) - S Slevin 5/1
3. Blue Templar - Mr R Barron (7) - E Bolger 12/1
10 Ran

16:20 Herald Champion Novice Hurdle (Grade 1) (Class 1, 2m)
1. Cliaos Emery - D Mullins - W Mullins 8/1
2. Melon - R Walsh - W Mullins 5/4 Fav
7 Ran

16:55 Killashee Handicap Hurdle Result (Grade B) (2m)
1. Western Boy - J McGarvey - P Fahy 14/1
2. Light That - R Power - J Harrington 10/1
3. Adreamstillalive - D Mullins - H de Bromhead 8/1
11 Ran

17:30 Boylesports.com Champion Chase (Grade 1) (Class 1, 2m)
1. Fox Norton - R Power - C Tizzard 5/2
2. Un De Sceaux - R Walsh - W Mullins 10/11 Fav
3. God's Own - A Heskin - T George 7/1
8 Ran

18:05 Goffs Land Rover Bumper (2m)
1. Vision Des Flos - Mr D O'Connor - R Tyner 12/1
2. Hollowgraphic - Ms K Walsh - W Mullins 7/1
3. Early Doors - Mr P Mullins - J O'Brien 6/4 Fav
16 Ran

18:40 Growise Champion Novice Chase (Grade 1) (Class 1, 3m 1f)
1. Disko - B Cooper - N Meade 13/8 Fav
2. Anibale Fly - M Walsh - A Martin 3/1
7 Ran

19:15 Dooley Insurances Flat Race (2m)
1. Roaring Bull - Ms L O'Neill (5) - G Elliott 25/1
2. The Butcher Said - Mr P Mullins - E Mullins 11/2
3. Cornelius Sulla - Miss S O'Brien - J O'Brien 7/1
23 Ran

0 new posts have just been added